2019 Girls Coastal Mountain Conference Championship

11/13/19

Photo by Michael Lucid

Photo by Thomas Benjamin

Facebook video interview: St. Helena junior runs to record finish at Spring Lake
More photos of CMC Finals by Michael Lucid
More photos of Girls CMC Finals by Thomas Benjamin
Only eight girls in the 31 year history of the Spring Lake course have ever run faster than what St Helena junior Harper McClain ran today.
Everyone of those girls went on to win at the state or national level, minus Jenny Aldridge, who was a state track champion.
McClain also crushed the old Meet Record at Spring Lake by Rylee Bowen, Sonoma Academy of 18:02 from 2015.
And the old CMC best on this course also by Rylee Bowen 17:36 in 2014.
Taking second today and moving to 8th All-Time in the CMC was Lucy Gott of Sonoma Academy in 19:01.
In 3rd and moving to =18th All-Time in the CMC was Dylan Hutchinson in 19:58 for a new Fort Bragg school record.
Middletown’s Nicole Pyzer was next in 20:39 =28th All-Time.
And Credo’s Emery Goerlich improved her school record with a 20:57 finish for =37th All-Time.
The team picture saw Middletown as the fastest team winning the NCL 1 title with Sonoma Academy next fastest winning the NCL II title.

3.05 mile Spring Lake County Park course, since 1988

16:15 Julia Stamps Santa Rosa #1 1995 NATIONAL CHAMPION
16:31 Amber Trotter Ukiah #1 2001 NATIONAL CHAMPION
16:43 Sara Bei Montgomery #1 1998 NATIONAL CHAMPION
16:51 Sarah Sumpter Healdsburg #1 2007 STATE CHAMPION
17:04 Trina Cox Santa Rosa #2 1998 STATE CHAMPION
17:06 Jenny Aldridge Maria Carrillo #1 2001 NCS CHAMPION
17:07 Jacque Taylor Casa Grande #1 2008 STATE CHAMPION
17:11 Gabrielle Peterson Healdsburg #2 2018 STATE CHAMPION
17:18 Harper McClain St. Helena #1 2019  
17:24 Phyliss Blanchard Rancho Cotate #1 2003 NCS CHAMPION
17:24 Julie Nacouzi Montgomery #2 2009 3rd NATIONALS
Meet History
Varsity

1st Harper McClain by Thomas Benjamin
2nd Lucy Gott by Michael Lucid
3rd Dylan Hutchinson by Thomas Benjamin
4th Nicole Pyzer by Thomas Benjamin
5th Emery Goerlich by Thomas Benjamin
6th Erica Kinselby Michael Lucid
7th Maya Leonard by Michael Lucid
8th Aly Glenn by Michael Lucid
9th Florence Schlatter by Michael Lucid
10th Giana Tyrrell by Michael Lucid
Harper McClain ST. HELENA 17:18 11 Lucy Gott SONOMA ACADEMY 19:01 10 Dylan Hutchinson FORT BRAGG 19:58 10 Nicole Pyzer MIDDLETOWN 20:39 9 Emery Goerlich CREDO 20:57 Erica Kinsel MIDDLETOWN 21:14 11 Maya Leonard MIDDLETOWN 21:23 Aly Glenn SONOMA ACADEMY 21:32 Florence Schlatter ST. HELENA 22:21 Giana Tyrrell MIDDLETOWN 22:57 MIDDLETOWN (22:06 110:29 3:37) SONOMA ACADEMY (22:40 113:19 5:22) ST. HELENA (23:04 115:16 8:16) FORT BRAGG (24:22 121:47 6:27) CREDO (27:33 137:4311:38) KELSEYVILLE (28:53 144:21 5:20) ROSELAND UNIVER (29:20 146:37 5:47) LOWER LAKE (29:32 147:37 9:32) VARSITY GIRLS NCL 1 ================================================================ Place TmPl No. Name Last Name Sex Div. School Time ===== ==== ==== ============ ============== === ===== ================ ===== 1 1 1054 Harper McClain F NCL1 ST. HELENA 17:18 2 2 937 Dylan Hutchinson F NCL1 FORT BRAGG 19:58 3 3 999 Nicole Pyzer F NCL1 MIDDLETOWN 20:39 4 4 995 Erica Kinsel F NCL1 MIDDLETOWN 21:14 5 5 996 Maya Leonard F NCL1 MIDDLETOWN 21:23 6 6 1058 Florence Schlatter F NCL1 ST. HELENA 22:21 7 7 1002 Giana Tyrrell F NCL1 MIDDLETOWN 22:57 8 1089 Brieana Evans F NCL1 WILLITS 23:30 9 8 1001 Alyssa Terry F NCL1 MIDDLETOWN 24:16 10 9 1000 Ximena Ramirez F NCL1 MIDDLETOWN 24:17 11 10 933 Madeleine Dondanville F NCL1 FORT BRAGG 24:32 12 922 Miriam Pulido F NCL1 CLOVERDALE 24:42 13 11 1057 Erin Ries-Juncker F NCL1 ST. HELENA 24:49 14 12 997 Mariela Martin del Cam F NCL1 MIDDLETOWN 25:00 15 13 939 Maizie Martin F NCL1 FORT BRAGG 25:12 16 14 1049 Fiona Crowley F NCL1 ST. HELENA 25:14 17 15 966 Carmen Aceves F NCL1 LOWER LAKE 25:14 18 16 1056 Talia Ricci F NCL1 ST. HELENA 25:34 19 994 Lilith Engle F NCL1 MIDDLETOWN 25:36 20 17 942 Ali Wilson F NCL1 FORT BRAGG 25:40 21 18 940 Aria Millen F NCL1 FORT BRAGG 26:25 22 19 967 Molly Collins F NCL1 LOWER LAKE 26:38 23 20 958 Diana Cortez F NCL1 KELSEYVILLE 26:43 24 21 934 Dayana Gaona F NCL1 FORT BRAGG 26:44 25 22 1052 Anjali Felder F NCL1 ST. HELENA 26:52 26 23 941 Dayanara Munoz F NCL1 FORT BRAGG 26:53 27 24 970 Faye Rippe F NCL1 LOWER LAKE 27:35 28 998 Mary Millman F NCL1 MIDDLETOWN 27:36 29 25 956 Summer Anderson F NCL1 KELSEYVILLE 27:50 30 26 960 Elizabeth Malaspina F NCL1 KELSEYVILLE 27:55 31 27 1048 Sienna Beringer F NCL1 ST. HELENA 28:02 32 932 Amayrani Canul F NCL1 FORT BRAGG 28:29 33 935 Joyce Garcia F NCL1 FORT BRAGG 29:12 34 938 Dafne Lopez F NCL1 FORT BRAGG 29:13 35 28 961 Skye Mateer F NCL1 KELSEYVILLE 29:50 36 1053 Sofia Gott F NCL1 ST. HELENA 29:56 37 931 Yazmin Bermudez F NCL1 FORT BRAGG 30:02 38 930 Clarissa Andrade F NCL1 FORT BRAGG 30:04 39 1091 Jada Smith F NCL1 WILLITS 30:05 40 1050 Haven Demchuk F NCL1 ST. HELENA 30:39 41 920 Kayla Gallego F NCL1 CLOVERDALE 31:29 42 921 Liliana Olivares F NCL1 CLOVERDALE 31:31 43 1090 Kyra Gibbons F NCL1 WILLITS 32:01 44 29 959 Melanie Guerrero-Rodri F NCL1 KELSEYVILLE 32:03 45 908 Mackenzie Markham F NCL1 CLEAR LAKE 32:56 46 936 Hannah Hurst F NCL1 FORT BRAGG 33:22 47 30 969 Ionia Mayer F NCL1 LOWER LAKE 33:24 48 1055 Emma Pierce F NCL1 ST. HELENA 34:17 49 31 968 Liliana Garcia F NCL1 LOWER LAKE 34:46 50 923 Paula Toledo F NCL1 CLOVERDALE 39:48 ================================================================ VARSITY GIRLS NCL 2 ================================================================ Place TmPl No. Name Last Name Sex Div. School Time ===== ==== ==== ============ ============== === ===== ================ ===== 1 1 1024 Lucy Gott F NCL2 SONOMA ACADEMY 19:01 2 2 1122 Emery Goerlich NCL2 CREDO 20:57 3 3 1023 Aly Glenn F NCL2 SONOMA ACADEMY 21:32 4 4 1026 Mackenzie Stewart F NCL2 SONOMA ACADEMY 24:03 5 5 1027 Claire Zechiel F NCL2 SONOMA ACADEMY 24:20 6 6 1022 Ella Crenshaw F NCL2 SONOMA ACADEMY 24:23 7 7 1025 Sarah Jackson F NCL2 SONOMA ACADEMY 24:30 8 1046 Lauren Seale F NCL2 ST VINCENT DE P 25:20 9 1092 Ashley Basurto F NCL2 ROSELAND COLLEG 25:55 10 8 1102 Citlaly Dominguez F NCL2 ROSELAND UNIVER 25:56 11 9 1123 Trisha MORRIS NCL2 CREDO 26:11 12 1044 Molly OŸ??Connor F NCL2 ST VINCENT DE P 26:50 13 1047 Katie Souza F NCL2 ST VINCENT DE P 26:51 14 1043 Natalie Crafts F NCL2 ST VINCENT DE P 26:58 15 901 Tully Leonard F NCL2 CALISTOGA 27:30 16 10 1021 Avani Borton F NCL2 SONOMA ACADEMY 27:44 17 11 1101 Liliana Cortez-Jimenez F NCL2 ROSELAND UNIVER 28:08 18 12 1119 Kyra Maloney NCL2 CREDO 28:17 19 1012 Caitlin Hughes F NCL2 POINT ARENA 28:27 20 1011 Kadence Beattie F NCL2 POINT ARENA 28:36 21 13 1104 Betzaida Espinoza Guerr F NCL2 ROSELAND UNIVER 29:07 22 14 1121 Ruby Grover NCL2 CREDO 29:43 23 1013 Ava Sexton F NCL2 POINT ARENA 31:00 24 15 1105 Genisis Rangel F NCL2 ROSELAND UNIVER 31:43 25 16 1103 Monserrat Durante F NCL2 ROSELAND UNIVER 31:43 26 17 1115 Sophia Cast NCL2 CREDO 32:35 27 18 1116 Stella Kapman NCL2 CREDO 32:35 ---------------------------------------------------------------- VARSITY GIRLS NCL 1 1. 27 MIDDLETOWN (22:06 110:29 3:37) ============================== 1 3 Nicole Pyzer F NCL1 20:39 2 4 Erica Kinsel F NCL1 21:14 3 5 Maya Leonard F NCL1 21:23 4 7 Giana Tyrrell F NCL1 22:57 5 8 Alyssa Terry F NCL1 24:16 6 ( 9) Ximena Ramirez F NCL1 24:17 7 ( 12) Mariela Martin del Campo F NCL1 25:00 2. 48 ST. HELENA (23:04 115:16 8:16) ============================== 1 1 Harper McClain F NCL1 17:18 2 6 Florence Schlatter F NCL1 22:21 3 11 Erin Ries-Juncker F NCL1 24:49 4 14 Fiona Crowley F NCL1 25:14 5 16 Talia Ricci F NCL1 25:34 6 ( 22) Anjali Felder F NCL1 26:52 7 ( 27) Sienna Beringer F NCL1 28:02 3. 60 FORT BRAGG (24:22 121:47 6:27) ============================== 1 2 Dylan Hutchinson F NCL1 19:58 2 10 Madeleine Dondanville F NCL1 24:32 3 13 Maizie Martin F NCL1 25:12 4 17 Ali Wilson F NCL1 25:40 5 18 Aria Millen F NCL1 26:25 6 ( 21) Dayana Gaona F NCL1 26:44 7 ( 23) Dayanara Munoz F NCL1 26:53 4. 119 LOWER LAKE (29:32 147:37 9:32) ============================== 1 15 Carmen Aceves F NCL1 25:14 2 19 Molly Collins F NCL1 26:38 3 24 Faye Rippe F NCL1 27:35 4 30 Ionia Mayer F NCL1 33:24 5 31 Liliana Garcia F NCL1 34:46 5. 128 KELSEYVILLE (28:53 144:21 5:20) ============================== 1 20 Diana Cortez F NCL1 26:43 2 25 Summer Anderson F NCL1 27:50 3 26 Elizabeth Malaspina F NCL1 27:55 4 28 Skye Mateer F NCL1 29:50 5 29 Melanie Guerrero-Rodriguez F NCL1 32:03 ---------------------------------------------------------------- VARSITY GIRLS NCL 2 ---------------------------------------------------------------- 1. 19 SONOMA ACADEMY (22:40 113:19 5:22) ============================== 1 1 Lucy Gott F NCL2 19:01 2 3 Aly Glenn F NCL2 21:32 3 4 Mackenzie Stewart F NCL2 24:03 4 5 Claire Zechiel F NCL2 24:20 5 6 Ella Crenshaw F NCL2 24:23 6 ( 7) Sarah Jackson F NCL2 24:30 7 ( 10) Avani Borton F NCL2 27:44 2. 54 CREDO (27:33 137:4311:38) ============================== 1 2 Emery Goerlich NCL2 20:57 2 9 Trisha MORRIS NCL2 26:11 3 12 Kyra Maloney NCL2 28:17 4 14 Ruby Grover NCL2 29:43 5 17 Sophia Cast NCL2 32:35 6 ( 18) Stella Kapman NCL2 32:35 3. 63 ROSELAND UNIVER (29:20 146:37 5:47) ============================== 1 8 Citlaly Dominguez F NCL2 25:56 2 11 Liliana Cortez-Jimenez F NCL2 28:08 3 13 Betzaida Espinoza Guerrero F NCL2 29:07 4 15 Genisis Rangel F NCL2 31:43 5 16 Monserrat Durante F NCL2 31:43