Boys Evolution of Redwood Empire Track & Field Bests

* – Also State Best.
s – straightaway race.

100 yds
9.9 Delbert Butler, Santa Rosa 1934
9.9 Ben Scribner, Sonoma Valley 1936
9.7 Bob (Butch) Paris, Calistoga 1949
9.6 Mel Gray, Montgomery 1966
9.4* Mel Gray, Montgomery 1967 = to 10.54 100 meters

100 m
10.6 James Burrell, Piner 1976
10.69 James Burrell, Piner 1977, wind legal

———————————————————————-

220 yds
22.6s* Bill Hagans, Ukiah 1901
21.7s Delbert Butler, Santa Rosa 1934
21.9s Joe Salz, Santa Rosa 1940
21.7s Dave Barnes, Kelseyville 1957
21.1 Mel Gray, Montgomery 1966
20.7* Mel Gray, Montgomery 1967 = to 20.82 200 meters

Best Fully Automatic Time, Wind Legal
21.61 -1.4 Corey Nelson, Rancho Cotate 1995

———————————————————————-

440 yds
48.1 Sherman Miller, Napa 1950
47.9 Joe DeDora, Santa Rosa 1970
47.3 Joe DeDora, Santa Rosa 1971 = to 47.27 400 meters

400 meters
46.89 Corey Nelson, Rancho Cotate 1995

———————————————————————-

880 yds
2:06.2* Finnie, Ukiah 1897
1:53.8 Jerry Siebert, Willits 1956, 2nd fastest time in California history
1:52.6 Mark Hadley, Vintage 1974
1:49.7 Dan Aldridge, Petaluma 1975 = to 1:49.31 800 meters

———————————————————————-

Mile
4:28.0* Larry Chapman, Santa Rosa 1914
4:26.8 Bob Waldon, Montgomery 1966
4:23.3 Stan Maxfield, El Molino 1967
4:20.2 Butch Alexander, Sonoma Valley 1971
4:17.6 Mark Hadley, Vintage 1973
4:16.7 Dan Aldridge, Petaluma 1975
4:15.0 Dave Royal, Petaluma 1979 = to 4:13.66 1600 meters

1600 meters
4:10.84+ J.K. Withers, Cardinal Newman 2004
4:09.91 Mike Perez, Lower Lake 2006

———————————————————————-

Two Mile
9:18.6 Mike Stone, Lower Lake 1965
9:15.5 Bob Waldon, Montgomery 1966
9:14.8 Jon Sisler, Petaluma 1974, originally reported as 9:10.0
9:14.0 Armand Moreno, Piner 1978 = to 9:11.03 3200 meters,

3200 meters
9:01.32 Sterling Lockert, Petaluma 2009
8:59.89 Reesey Byers, Santa Rosa 2010
8:55.43 Luis Luna, Piner 2011, VIDEO of race

———————————————————————-

120 yd High Hurdles
16.2* Robert Thomas, Ukiah 1899
14.6 Sweet, Sonoma Valley 1956
14.1 Sid Nikolas, Vallejo 1960
14.0 Kraig Fisher, El Molino 1968 = to 14.28 110m HH
14.0 Dave Cardwell, Vintage 1974

110 meter High Hurdles
13.7 Michael Sturgeon, Elsie Allen 1997

Fastest Fully Automatic Time, Wind Legal
14.13 +0.5 Chucky Ryan, Elsie Allen 1998

———————————————————————-

300 meter Intermediate Hurdles
39.0 John Gash, Santa Rosa 1984
38.9 Mike Koellsted, Calistoga 1985 = to 39.14 FAT
38.89 Chris Barnsdale, Montgomery 1995
38.02 Chris Barnsdale, Montgomery 1996

———————————————————————-

440 yd Relay
43.9 Montgomery 1965
43.2 Montgomery 1966
42.6 Montgomery 1967
42.6 Cardinal Newman 1971 = to 42.59 400m Relay

400 meter Relay
42.41 Maria Carrillo 2013 Dontae Garcia, Darian Galindo, Alex Netherda, Herbie Polk

———————————————————————-

Mile Relay
3:24.3 Montgomery 1969
3:17.6 Santa Rosa 1970 = to 3:16.70 1600m Relay

———————————————————————-

High Jump
6-1* Arthur Henley, Ukiah 1898
6-5½ Clem Houg, Healdsburg 1963
6-6 Tom Buzzard, Montgomery 1972
6-8½ Tom Buzzard, Montgomery 1973
6-10½ Dave Swanson, Analy 1982
7-0 Gabe Manville, Santa Rosa 1989
7-0¼ Pat Leonard, Piner 1995

———————————————————————-

Pole Vault
10-7½* Arthur Henley, Ukiah 1900
11-6 Eric Richardson, Ukiah 1918
12-2 Eric Richardson, Ukiah 1920
12-9 Kanemi Ono, Analy 1937
12-9 Bob Foster, Analy 1951
13-2½ Dick Oliver, Montgomery 1964
13-7¼ Mike McGuire, Analy 1965
13-7½ Rick Garrison, El Molino 1970
13-9½ Steve Lawry, Montgomery 1974
14-9¾ Tim McDonald, St.Helena 1976
15-6 John Gash, Santa Rosa 1984
15-9 Rene Loraine, Petaluma 1995

———————————————————————-

Long Jump
22-0* Arthur Henley, Ukiah 1899
22-3½* Arthur Henley, Ukiah 1900
23-10 Frank Freeman, Sonoma Valley 1939
24-0½ Mel Gray, Montgomery 1965
24-3¼ Mel Gray, Montgomery 1966
25-7¼w Mel Gray, Montgomery 1967, also 24-11 wind legal

———————————————————————-

Triple Jump
47-4½ Jim Brown, Santa Rosa 1971
47-11 Marvin Colter, Piner 1977
48-7 Marvin Colter, Piner 1978
48-7½ Rob McCorkel, Petaluma 1981

Wind legal
45-7 +1.9 Kaleb Trembly, Petaluma 2009

———————————————————————-

Shot Put
47-1* Partin, Ukiah 1900
49-6* Ralph Rose, Healdsburg 1902
52-8 2/5* Ralph Rose, Healdsburg 1903
54-4½ Ben Steele, Santa Rosa 1940
57-2 Bill Hook, Ukiah 1958
58-8½ Dan Hook, Ukiah 1966
59-10 John Balletto, Analy 1977
60-7¼ Dennis DeSoto, Santa Rosa 1980
63-10½ Dennis DeSoto, Santa Rosa 1981

———————————————————————-

Discus
166-8 Bill Hook, Ukiah 1958, 16th best in Nation for 1958
168-2 Ken Good, Petaluma 1962
169-0 Mike Grace, Santa Rosa 1965
169-7 Brian Smith, St. Helena 1971
173-1 Jeff Faulk, Montgomery 1973
174-4 Doug Silcox, Vintage 1976
180-4 Chris Day, Montgomery 1980
181-6¼ Chris Day, Montgomery 1981
181-10 Bryson Trask, Middletown 2019

Compiled by Jim Crowhurst