BOYS CMC TRACK & FIELD FINALS

COASTAL MOUNTAIN CONFERENCE TRACK & FIELD
CHAMPIONSHIP MEET RECORDS

100 meters
10.95 Mike Blackburn, Anderson Valley 2011
11.13 -0.4 Ryan Searl, St Helena 2019, wind legal
200 meters
22.54 -1.1 Ryan Searl, St Helena 2019
400 meters
49.83 Tutui Gomes, St. Helena 2012
800 meters
1:56 Mike Perez, Lower Lake 2006
1600 meters
4:19 Mike Perez, Lower Lake 2006
3200 meters
9:41.55a Steve Bates, Fort Bragg 1982
110m High Hurdles
14.84+ Tim Estes, Fort Bragg 1988
14.84+ Paul Maloney, St. Vincent 1989
15.52 Jemal Williams, Sonoma Academy 2011, FAT
15.57 -1.6 Eric Portillo, Fort Bragg 2019, wind legal
300m Intermediate Hurdles
39.48 Caleb Cunha, Fort Bragg 2011
400m Relay
44.04 St. Helena 2019
Jacob Lehman, Ryan Searl, Christian Iano, Cody DiTomaso
1600m Relay
3:31.25 Fort Bragg 2011
Leith Butler 52.1, Mauro Serrano 55.9, Michael Mehtlan 53.2, Caleb Cunha 49.8
High Jump
6-6 Craig McMillan, Cloverdale 1982
Pole Vault
14-6 Tim McDonald, St. Helena 1976
Long Jump
22-2 Zuhuri Manley, Clear Lake 2013
Triple Jump
44-11 Allen Kuhn, Cloverdale 1977
Shot Put
55-0½ Bryson Trask, Lower Lake 2019
Discus
175-7 Bryson Trask, Lower Lake 2019

These records are the bests from all three NCL championships

Team Champions, since 1960, 1st – 2nd

Coastal Mountain Conference
2020 No meet, COVID virus
2019 Fort Bragg 111-109 Rincon Valley Christian
NCL I Fort Bragg 154-131 St Helena
NCL II Rincon Valley Christian 179-88 Sonoma Academy
2018
NCL I Middletown 134–130 St Helena
NCL II Sonoma Academy 192–140 Rincon Valley Christian
2017
NCL I St Helena 134-89 Middletown
NCL II Sonoma Academy 180-150 Rincon Valley Christian
2016
NCL I Ft Bragg 199-73 Middletown & St Helena
NCL II Sonoma Academy 154-112 Tech High
2015
NCL I St Helena 115-102 Fort Bragg
NCL II Sonoma Academy 147-121 Tech High
2014 St. Helena 108-105 Middletown
2013 St. Helena 125-77½ Sonoma Academy
2012 Fort Bragg 135-91 Middletown
2011 Fort Bragg 156-65 St. Helena
2010 Fort Bragg 120½-91 Cloverdale
2009 Fort Bragg 206-87 Middletown
2008 Fort Bragg
2007 Fort Bragg 155-66½ SR Christian
2006 Fort Bragg 123-79 Clear Lake
2005 Fort Bragg 140-75 Lower Lake
2004 Fort Bragg 143 1/3-87 St. Helena
2003 St. Helena 100-88 Willits
2002 Willits 120-99 Fort Bragg
2001 Fort Bragg 126-124 Kelseyville
2000 Fort Bragg 130 1/3-121 Willits
1999 Fort Bragg 118-108 Willits
1998 Willits 121½-74 Kelseyville
1997 Kelseyville 86-84 Clear Lake
1996 Kelseyville 114-99 Fort Bragg
1995 Clear Lake 186-92 Kelseyville
1994 Clear Lake 157-118 Willits
1993 Clear Lake 146-113 Fort Bragg
1992 Clear Lake 141-98 Fort Bragg
1991 Fort Bragg 153-104 Kelseyville
1990
NCL I Fort Bragg 167-107 Kelseyville
NCL II St. Vincent 75- 34 Anderson Valley
1989
NCL I Clear Lake 108- 87 Fort Bragg
NCL II St. Vincent 88- 15 Mendocino
1988
NCL I Fort Bragg 181- 97 Clear Lake
NCL II St. Vincent 137- 17 Mendocino
1987
NCL I Fort Bragg 191-119 Lower Lake
NCL II St. Vincent 73- 40 Calistoga
1986
NCL I Fort Bragg 100- 48½ Lower Lake
NCL II Calsitoga 134-128 Upper Lake
1985
NCL I Clear Lake 129-105 Lower Lake
NCL II Kelseyville 144-143 Upper Lake
1984
NCL I Willits 153-150 Fort Bragg
NCL II Upper Lake 140-122 Calistoga
1983
NCL I St. Helena 157-107 Clear Lake
NCL II Kelseyville 89- 46 Calistoga
1982
NCL I Fort Bragg
NCL II Kelseyville
1981
NCL I Fort Bragg
NCL II St. Vincent
1980
NCL I Fort Bragg
NCL II Calistoga
1979
NCL I Cloverdale
NCL II Calistoga
1978
NCL I Cloverdale
NCL II Calistoga & Upper Lake
NCL III Laytonville
1977
NCL I Fort Bragg
NCL II Calistoga
NCL III Laytonville
1976
NCL I Fort Bragg
NCL II Calistoga
NCL III Round Valley
1975
NCL I St. Helena
NCL II Calistoga
NCL III Round Valley
1974
NCL I St. Helena
NCL II Calistoga
NCL III Round Valley
1973
NCL I St. Helena
NCL II Calistoga
NCL III Anderson Valley
1972
NCL I Cloverdale
NCL II Calistoga
NCL III ?
1971
NCL I St. Helena
NCL II Calistoga
NCL III Middletown
1970
NCL I St. Helena
NCL II Calistoga
NCL III Point Arena
1969
NCL I St. Helena
NCL II Calistoga
NCL III ?
1968
NCL I St. Helena
NCL II Calistoga
NCL III Point Arena
1967
NCL I St. Helena
NCL II Calistoga
NCL III Anderson Valley
1966
NCL I St. Helena
NCL II Kelseyville
NCL III Fort Bragg
1965
NCL I St. Helena
NCL II Kelseyville
NCL III Anderson Valley
1964
NCL I St. Helena
NCL II ?
NCL III Willits
1963
NCL I St. Helena
NCL II ?
NCL III Willits
1962
NCL I St. Helena
NCL II ?
NCL III Willits
1961
NCL I St. Helena
1960
NCL I St. Helena

NCL III was also called Northwestern

100 METERS

2020 No meet, COVID virus
2019 Ryan Searl, St Helena 11.13 -0.4, junior
2018 Ryan Searl, St. Helena 11.23
2017 Tristen Rege, Cloverdale 11.45
2016 Brenden Valador, Fort Bragg 11.47
2015 Isazah King, Lower Lake 11.38
2014 Isazah King, Lower Lake 11.57
2013 Chris Kewell, St. Helena 11.59
2012 Chris Kewell, St. Helena 11.62 -1.2
2011 Mike Blackburn, Anderson Valley 10.95*
2010 ?
2009 Seth Glazier, Clear Lake 11.1
2008 Chris Dahl, Fort Bragg 11.6
2007 Delvon Lewis, Anderson Valley 11.4
2006 Chris Dahl, Fort Bragg, 11.7
2005 Tim Biasotti, Lower Lake 11.3
2004 Jeff Larson, Kelseyville 12.4
2003 Jason Tamagni, Calistoga 11.6
2002 Bruce Buckerfield, Ft. Bragg 11.0
2001 ?
2000 ?
1999 Calder, Clear Lake 11.6
1998 Ryan Wagner, Kelseyville 11.6
1997 Kang, Willits 11.4
1996 Harrison, Lower Lake 11.6
1995 Mark Wright, Clear Lake 11.5
1994 Mark Wright, Clear Lake 11.9
1993 Deuchar, Clear Lake 11.4
1992 Yip, Anderson Valley 11.4
1991 Mike McClellan, Anderson Valley 11.4
1990 James Robinson, Kelseville 11.2

200 METERS

2020 No meet, COVID virus
2019 Ryan Searl, St Helena 22.54* -1.1, junior
2018 Jack Farris, Kelseyville 23.36
2017 Tristen Rege, Cloverdale 22.5
2016 Tristen Rege, Cloverdale 23.58
2015 Isazah King, Lower Lake 23.02
2014 Isazah King, Lower Lake 23.09
2013 Arman Yektaparest, St Vincent 23.31
2012 Tutui Gomes, St. Helena 22.60 -0.9, 22.57* -2.2 trials
2011 Tutui Gomes, St. Helena 23.44
2010 Tim Compton, Willits 22.7
2009 Jake Clouse, Middletown 22.9
2008 David Steward, Anderson Valley 22.9
2007 Delvon Lewis, Anderson Valley 24.1
2006 Favela, Cloverdale 24.3
2005 Mike Glazier, Clear Lake 23.4
2004 Bobby McCuan, Lower Lake 24.5
2003 Tel Tipton, Clear Lake 23.6
2002 Robbie Snider, Willits 22.4*
2001 ?
2000 ?
1999 Calder, Clear Lake 23.3
1998 Calder, Clear Lake 23.6
1997 Davidson, Clear Lake 23.6
1996 Blakely, Calistoga 23.7
1995 Lars Ewing, Clear Lake =*22.9
1994 J. Toft, Lower Lake 24.4
1993 Josh Dickey, Fort Bragg 23.3
1992 Rob Deucher, Clear Lake 23.4, trials Josh Dickey, Fort Bragg *22.9
1991 Mike McClellan, Anderson Valley 23.8
1990 James Robinson, Kelseville 23.9, changed schools

1988 James Robinson, Clear Lake *23.2

400 METERS

2020 No meet, COVID virus
2019 Jacob Gutierrez-Worthy, Rincon Valley Christian 51.79
2018 Kheva Mann, Sonoma Acadey 52.68
2017 Dominic Gorman, Fort Bragg 51.67
2016 Paul Gorman Jr. Fort Bragg 51.71
2015 Brenden Valador, Fort Bragg 52.73
2014 Nick Santos, Middletown 51.21
2013 Nick Santos, Middletown 51.34
2012 Tutui Gomes, St. Helena 49.83*
2011 Tutui Gomes, St. Helena 52.49
2010 Tim Compton, Willits 52.90
2009 Jake Clouse, Middletown 51.1
2008 David Steward, Anderson Valley 50.5
2007 David Steward, Anderson Valley 51.7
2006 Penadoll, Mend., 54.3
2005 Jonathan Cunha, Fort Bragg 52.1
2004 Bobby McCuan, Lower Lake 52.6
2003 Tel Tipton, Clear Lake 52.3
2002 Robbie Snider, Willits 50.0*
2001 ?
2000 ?
1999 Britton, Upper Lake 53.3
1998 Allard, Calistoga 52.3
1997 Davidson, Clear Lake 51.9
1996 Reams, Upper Lake 52.2
1995 Molino, Kelseyville 52.1
1994 R. Gibbons, Willits 53.0
1993 Santori, St Vincent 54.7
1992 Josh Dickey, Fort Bragg 52.6
1991 Scott Tucker, Fort Bragg 52.4
1990 Dodge & Scott Tucker, Fort Bragg 53.6

800 METERS

2020 No meet, COVID virus
2019 Andre Williams, Sonoma Academy 1:59.94
2018 Kheva Mann, Sonoma Academy 2:02.00
2017 Kheva Mann, Sonoma Academy 2:03.54
2016 Joey Johnson, Sonoma Academy 2:04.07
2015 Alfio Basile, St. Helena 2:04.14
2014 Nick Santos, Middletown 2:08.89
2013 Austin Orr, Sonoma Academy 1:58.87
2012 Austin Orr, Sonoma Academy 2:05.29
2011 Valle Rogers, Willits 2:05.39
2010 Valle Rogers, Willits 2:04.8
2009 Tristan Cole, St. Helena 2:00.5
2008 Zach Nave, Santa Rosa Christian 2:05.0
2007 David Steward, Anderson Valley 2:04.5
2006 Mike Perez, Lower Lake 1:56*
2005 Brian Cole, St. Helena 2:03.9
2004 Christian Yungert, St Vincent 2:08.9
2003 Tel Tipton, Clear Lake 2:11.9
2002 Robbie Snider, Willits 2:06.6
2001 ?
2000 ?
1999 Shields, Willits 2:07
1998 Britton, Upper Lake 2:07.3
1997 Waterson, Calistoga 2:03.6
1996 Waterson, Calistoga 2:05.7
1995 Gitchel, Mendocino 2:08.9
1994 T. Dawson, Willits 2:09.4
1993 T. Dawson, Willits 2:09.6
1992 Hook, Kelseyville 2:03.0
1991 Scott Tucker, Fort Bragg 2:06.5
1990 Scott Tucker, Fort Bragg 2:11.0

1600 METERS

2020 No meet, COVID virus
2019 Brady English, Rincon Valley Christian 4:32.27, sophomore
2018 Kheva Mann, Sonoma Acadey 4:40.04
2017 Joey Johnson, Sonoma Academy 4:33.78
2016 Joey Johnson, Sonoma Academy 4:29.80
2015 Caleb Richards, Sonoma Academy 4:38.21
2014 Patrick Loftus, Sonoma Academy 4:39.80
2013 Austin Orr, Sonoma Academy 4:37.90
2012 Aaron Rotman, Sonoma Academy 4:34.29
2011 Michael Mehtlan, Fort Bragg 4:41.85
2010 Michael Mehtlan, Fort Bragg 4:46.46
2009 Michael Mehtlan, Fort Bragg 4:47.6
2008 Skyler Thomas, Mendocino 4:25.9
2007 Brian Cole, St. Helena 4:23.6
2006 Mike Perez, Lower Lake 4:19*
2005 Brian Cole, St. Helena 4:39.8
2004 Christian Yungert, St Vincent 4:37.0
2003 Christian Yungert, St Vincent 4:47.1
2002 Christian Yungert, St. Vincent 4:43.9
2001 ?
2000 ?
1999 Savarese, Willits 4:48.5
1998 Savarese, Willits 4:50
1997 Waterson, Calistoga 4:40.7
1996 Waterson, Calistoga 4:42.4
1995 Zoller, Kelseyville 4:51.0
1994 V. Ardnt, Lower Lake 4:58.1
1993 Morgan, Kelseyville 4:51.6
1992 Rob Isom, Fort Bragg 4:41.1
1991 Eli Gibbons, Willits 4:39.1
1990 J. Miklose, Fort Bragg 4:52.7

3200 METERS

2020 No meet, COVID virus
2019 Andre Williams, Sonoma Academy 9:45.00
2018 Andre Willams, Sonoma Acadey 10:21.65
2017 Wes Methum, Rincon Valley Christian 10:01.70
2016 Wes Methum, Rincon Valley Christian 10:16.51
2015 Eli Rosan-Duran, Sonoma Academy 10:27.59
2014 Patrick Loftus, Sonoma Academy 11:01.26
2013 Austin Orr, Sonoma Academy 10:47.04
2012 Aaron Rotman, Sonoma Academy 10:53.68
2011 Valle Rogers, Willits 10:36.80
2010 Holcomb, Mitchell 12 Ft. Bragg 10:24.1
2009 Michael Mehtlan, Fort Bragg 11:19.3
2008 Skyler Thomas, Mendocino 9:50.5
2007 Kenny Smith, Willits 10:18.7
2006 Collins, Anderson V., 10:29
2005 Jeff Jackson, Santa Rosa Christian 10:24.2
2004 Christian Yungert, St Vincent 10:28.9
2003 Christian Yungert, St Vincent 10:48.1
2002 Brandon Burton-Smith, St. Vincent 10.59.3
2001 ?
2000 ?
1999 Serkin, Willits 10:58.6
1998 Serkin, Willits 10:40.2
1997 Simmons, Kelseyville 11:18.8
1996 Simmons, Kelseyville 11:05.2
1995 Johnson, Fort Bragg NT
1994 Eric Hontou, Fort Bragg 11:15.2
1993 Cude, Middletown 11:03.0
1992 Rob Isom, Fort Bragg 10:44.8
1991 Eli Gibbons, Willits 10:25.1
1990 Caleb Skandera, Covenant Christian 10:17

1982 Steve Bates, Fort Bragg 9:41.55a*

110m HIGH HURDLES

2020 No meet, COVID virus
2019 Eric Portillo, Fort Bragg 15.57 -1.6
2018 Eric Portillo, Fort Bragg 16.04
2017 Robbie Leng, RV Christian 16.47
2016 Robbie Leng, RV Christian 16.64
2015 Jasper Estes, Fort Bragg 17.62
2014 Nathaniel Johnson, Fort Bragg 15.94
2013 Matteo Abreu, St. Helena 15.86
2012 Carlos Portillo, Fort Bragg 16.39 -1.3
2011 Jemal Williams, Sonoma Academy 15.52
2010 Caleb Cunha, Fort Bragg 16.23
2009 Caleb Cunha, Fort Bragg 16.1
2008 Caleb Cunha, Fort Bragg 17.8
2007 Brandon White, Clear Lake 15.8
2006 Jonathan Cunha, Fort Bragg, 15.8
2005 Ian Norton, Fort Bragg 16.1
2004 Joseph Noel, Lower Lake 17.1
2003 Anthony Miroglio, St.Helena 16.9
2002 Anthony Miroglio St. Helena 16.2
2001 ?
2000 ?
1999 Livingstone, Fort Bragg 17.2
1998 Livingstone, Fort Bragg 16.9
1997 Anderson, Clear Lake 16.5
1996 Orozco, Willits 16.9
1995 J. Potter, Willits 16.7
1994 J. Potter, Willits 18.1
1993 Peter Alexander, Clear Lake 16.8
1992 Peter Alexander, Clear Lake 16.4
1991 Ken Whaley, Kelseyville 15.4
1990 Emil Bruneau, Willits 16.0
1989 Paul Maloney, St. Vincent 14.84+=*
1988 Tim Estes, Fort Bragg 14.84+*

300m INTERMEDIATE HURDLES

2020 No meet, COVID virus
2019 Eric Portillo, Fort Bragg 40.92
2018 Eric Portillo, Fort Bragg 42.49
2017 Shane Giaccani-Reynolds, Fort Bragg 42.1
2016 Shane Giaccani-Reynolds, Fort Bragg 43.25
2015 Jack Preston, St. Helena 41.88
2014 Barrett Southern, Middletown 42.38
2013 Carlos Portillo, Fort Bragg 40.87
2012 Carlos Portillo, Fort Bragg 41.54
2011 Caleb Cunha, Fort Bragg 39.48*
2010 Caleb Cunha, Fort Bragg 40.4
2009 Caleb Cunha, Fort Bragg 40.8
2008 Caleb Cunha, Fort Bragg 42.5
2007 John Diekmann, Santa Rosa Christian 41.7
2006 Jonathan Cunha, Fort Bragg, 42.6
2005 Ian Norton, Fort Bragg 43.1
2004 Peter Molinari, St Helena 42.2
2003 Joseph Noel, Lower Lake 43.2
2002 Aaron Bailey, Kelseyville 42.9
2001 ?
2000 ?
1999 Wellborn, Willts 43.4
1998 Ferris, Potter Valley 42.8
1997 Ferris, Potter Valley 44.0
1996 Johnson, Mendocino 43.3
1995 Schweifier, Clear Lake 43.8
1994 D. Wahl, Kelseyville 44.6
1993 Peter Alexander, Clear Lake 43.6
1992 Hasselwedt, Willits 43.9
1991 Ken Whaley, Kelseyville 41.2
1990 Hurst, Fort Bragg 42.6

1985 Mike Koelsted, Calistoga 40.1*

4x100m Relay

2020 No meet, COVID virus
2019 St Helena 44.04
2018 St. Helena 45.77
2017 Fort Bragg 45.57
2016 Fort Bragg 45.45
2015 St. Helena 45.26
2014 St. Helena 45.09
2013 St. Helena 44.43
2012 St. Helena 44.13*
2011 Fort Bragg 46.17, Dylan Wingard, Logan Barrett, Caleb Cunha, Paul Labreck
2010 Middletown 45.20
2009 Middletown 44.8 Clouse, Drew, Finley, Moffat
2008 Clear Lake 44.8
2007 Clear Lake 45.8
2006 Clear Lake 50.6
2005 Lower Lake 46.3
2004 Lower Lake 46.0
2003 Willits 45.2
2002 Willits 44.7*
2001 ?
2000 ?
1999 Clear Lake 45.3
1998 Clear Lake 45.9
1997 Lower Lake 45.2
1996 Lower Lake 46.6
1995 Clear Lake 45.0
1994 Clear Lake 46.5
1993 Clear Lake 46.6
1992 Clear Lake 46.2
1991 Fort Bragg 48.2
1990 Clear Lake 45.7

4x400m Relay

2020 No meet, COVID virus
2019 St Helena 3:41.80
2018 Middletown 3:41.69
2017 St. Helena 3:40.06
2016 Technology 3:42.19
2015 Fort Bragg 3:36.51
2014 Middletown 3:40.62
2013 Fort Bragg 3:35.92
2012 Fort Bragg 3:34.23
2011 Fort Bragg 3:31.25* Butler 52.1, Serrano 55.9, Mehtlan 53.2, C. Cunha 49.8
2010 Fort Bragg 3:35.0
2009 Fort Bragg 3:35.6 Stroemme, Cronin, Goertz, Cunha
2008 Fort Bragg 3:42.1
2007 Fort Bragg 3:39.8
2006 Fort Bragg 3:45
2005 Lower Lake 3:40.5
2004 Fort Bragg 3:41.8
2003 Anderson Valley 3:44.2
2002 Kelseyville 3:42.2
2001 ?
2000 ?
1999 Upper Lake 3:43.1
1998 Potter Valley 3:45.2
1997 Clear Lake 3:41.4
1996 Kelseyville 3:45.5
1995 Kelseyville 3:44.7
1994 Willits 3:45.5
1993 Clear Lake 3:56.5
1992 Fort Bragg 3:45.0
1991 Fort Bragg 3:44.2
1990 Fort Bragg 3:44.3

HIGH JUMP

2020 No meet, COVID virus
2019 Jullian Clavelle, Fort Bragg 5-10, junior
2018 Robbie Leng, Rincon Valley Christian 6-2
2017 Robbie Leng, Rincon Valley Christian 5-10
2016 Jacob Worthy, Rincon Valley Christian 6-0
2015 Chris Saladin, St. Helena 6-2
2014 DaVon Browne, St. Helena 5-10
2013 Arnulfo Vargas, Kelseyville 5-8
2012 Leith Butler, Fort Bragg 6-0
2011 Jemal Williams, Sonoma Academy 5-10
2010 Chris Strunk, St. Helena 6-0
2009 Logan Baumgartner, Fort Bragg 6-3
2008 Oleg Ryabokorovka, Fort Bragg 6-0
2007 Oleg Ryabokorovka, Fort Bragg 6-0
2006 Wright, Willits, 5-10
2005 John Smith, Anderson Valley 6-4
2004 Beau Paparoa, Cloverdale 5-10
2003 Steve Daniels, Fort Bragg 6-0
2002 Steve Daniels Fort Bragg 5-8
2001 ?
2000 ?
1999 Peterson, Fort Bragg 6-0
1998 Perry, Clear Lake 5-10
1997 Cetani, Deeo Valley Christian 6-0
1996 Vollmer, Lower Lake 6-2
1995 Lars Ewing, Clear Lake 5-10
1994 Lars Ewing, Clear Lake 6-0
1993 Tim Quinn, Firt Bragg 6-4
1992 Tim Quinn, Firt Bragg 6-0
1991 Steve Roach, Willits 6-1
1990 Steve Roach, Willits 5-10

1982 Craig McMillan, Cloverdale 6-6*

POLE VAULT

2020 No meet, COVID virus
2019 Carlos Hernandez, Fort Bragg 11-6
2018 Carlos Hernandez, Fort Bragg 10-6
2017 Roger Chevalier, Technology 13-1
2016 Chase Waddington, Fort Bragg 12-0
2015 Ian Bright, Middletown 11-6
2014 Matthew Foster, Willits 10-0
2013 Ian Bertolini-Haley, Willits 10-0
2012 Jacob Richards, Fort Bragg 10-6
2011 Isaac Vander Sluis, Santa Rosa Christian 11-4
2010 Ryan Cronin, Fort Bragg 13-0
2009 Ryan Cronin, Fort Bragg 12-0
2008 Charles Schindler, Santa Rosa Christian 11-0
2007 Charles Schindler, Santa Rosa Christian 11-0
2006 Dylan Bietz, Fort Bragg, 13-0
2005 Steve Jahelka, Fort Bragg 12-0
2004 Steve Jahelka, Fort Bragg 12-0
2003 Nick Westfall, Kelseyville 12-0
2002 Nick Westfall, Kelseyville 11-6
2001 ?
2000 ?
1999 Stice, Deep Valley Christian 12-0
1998 Stice, Deep Valley Christian 12-0
1997 Branchflower, Clear Lake 11-9
1996 Ciro, Fort Bragg 10-10
1995 Scully, Clear Lake 10-6
1994 Dan Shipman, Fort Bragg 11-6
1993 Jeremy Shull, Willts 13-6
1992 Jeremy Shull, Willts 13-0
1991 Nick Sorci, Fort Bragg 11-9
1990 Emil Bruneau, Willits 13-0

1976 Tim McDonald, St. Helena 14-6*

LONG JUMP

2020 No meet, COVID virus
2019 Jacob Gutierrez-Worthy, Rincon Valley Christian 19-6¼
2018 Robbie Leng, Rincon Valley Christian 19-5
2017 Remy Barbiero, Sonoma Academy 19-5½
2016 Remy Barbiero, Sonoma Academy 20-0.75
2015 Remy Barbiero, Sonoma Academy 19-5
2014 Jovon Self, Middletown 18-9
2013 Zuhuri Manley, Clear Lake 22-2*
2012 Zuhuri Manley, Clear Lake 21-6½
2011 Leith Butler, Fort Bragg 20-1
2010 John Glazier, Clear Lake 21-1
2009 Oleg Ryabokorovka, Fort Bragg 22-1*
2008 Oleg Ryabokorovka, Fort Bragg 20-1½
2007 Oleg Ryabokorovka, Fort Bragg 20-0
2006 Tanner Olsen, Kelseyville 19-10
2005 Brady Baumgartner, Fort Bragg 20-8
2004 Brady Baumgartner, Fort Bragg 19-11¼
2003 Scott Lassey, Willits 19-8
2002 Elliot Moffatt, Kelseyville 20-1½
2001 ?
2000 ?
1999 Ross, Fort Bragg 20-4
1998 Andrews, Deep Valley Christian 20-0¼
1997 Coakley, Anderson Valley 20-0¼
1996 Batres, Kelseyville 19-7 1/2
1995 Lars Ewing, Clear Lake 21-9 1/2
1994 Lars Ewing, Clear Lake 20-1
1993 McLucas, St Vincent 20-2
1992 Noah Jones, Clear Lake 19-11
1991 Sonny Duty, Kelseyville 20-5
1990 James Robinson, Kelseville 19-9
1989 Paul Maloney, St. Vincent 22-0.75*

TRIPLE JUMP

2020 No meet, COVID virus
2019 Jared Meek, Lower Lake 39-9
2018 August O’Niel, Sonoma Academy 40-5
2017 August O’Niel, Sonoma Academy 38-6½
2016 Remy Barbiero, Sonoma Academy 41-1½
2015 Remy Barbiero, Sonoma Academy 39-1½
2014 Nathan Bailey, Rincon Valley Christian 40-8.75
2013 Zuhuri Manley, Clear Lake 43-4.75
2012 Leith Butler, Fort Bragg 41-8½
2011 Leith Butler, Fort Bragg 41-2.75
2010 Caleb Cunha,1 Fort Bragg 41-0¼
2009 Oleg Ryabokorovka, Fort Bragg 42-8
2008 Oleg Ryabokorovka, Fort Bragg 42-1½
2007 Oleg Ryabokorovka, Fort Bragg 38-8
2006 Hook, Clear Lake, 38-8
2005 Brady Baumgartner, Fort Bragg 41-5
2004 Andrew Miroglio, St Helena 39-7
2003 Andrew Miroglio, St Helena 39-1
2002 Elliot Moffatt, Kelseyville 40-1½
2001 ?
2000 ?
1999 Holloway, Kelseyville 40-10
1998 Francis, Willits 40-6
1997 Davidson, Clear Lake 41-2
1996 Batres, Kelseyville 39-11
1995 Gatton, Clear Lake 43-5¼
1994 Mark Wright, Clear Lake 41-8½
1993 Tim Quinn, Firt Bragg 40-4 3/4
1992 Noah Jones, Clear Lake 40-5
1991 Sonny Duty, Kelseyville 41-3
1990 Chad Gomez, Kelseville 39-9

1977 Allen Kuhn, Cloverdale 44-11*

SHOT PUT

2020 No meet, COVID virus
2019 Bryson Trask, Lower Lake 55-0½*
2018 Bryson Trask, Lower Lake 45-5
2017 Colton Hall, Middletown 40-8
2016 Will Smith, Willits 47-2
2015 Will Smith, Willits 47-2
2014 Will Smith, Willits 45-6
2013 Kyle Bonfigli, Middletown 40-7¼
2012 Nick Dellia, Middletown 45-9
2011 Richard Daniels, Fort Bragg 43-4
2010 David Whitaker, Cloverdale 42-5
2009 Alex Albin, Fort Bragg 41-9
2008 Brian Agenbroad, Willits 46-2
2007 Jake Doolittle, St. Vincent 45-4
2006 Jake Doolittle, St. Vincent 42-10
2005 Martin Travaseu, Anderson Valley 49-3
2004 Martin Travaseu, Anderson Valley 46-0
2003 Kevin Cooper, Clear Lake 47-6
2002 Alex Feletar, Fort Bragg 52-1
2001 ?
2000 ?
1999 Cruz, Clear Lake 45-11
1998 Cetani, Deeo Valley Christian 42-10
1997 Hayter, Fort Bragg 45-9
1996 Anderson, Clear Lake 42-4
1995 Delmer, Fort Bragg 51-7 3/4
1994 D. Lydick, Fort Bragg 46-3 3/4
1993 D. Lydick, Fort Bragg 43-8½
1992 Kyle Gotshalk, Clear Lake 44-3
1991 Tobin Spohr, Lower Lake 50-3
1990 Tobin Spohr, Lower Lake 45-2

1976 Steve Lytle, Clear Lake 53-8¼*

DISCUS

2020 No meet, COVID virus
2019 Bryson Trask, Lower Lake 175-7*
2018 Colton Hall, Middletown 135-3
2017 Justin Hawkins, Willits 133-2
2016 Will Smith, Willits 162-10*
2015 Will Smith, Willits 142-9
2014 Will Smith, Willits 130-10
2013 Reed Monsen, Fort Bragg 127-0
2012 Jacob Richards, Fort Bragg 123-8
2011 Richard Daniels, Fort Bragg 120-8
2010 Morgan Nelson, Kelseyville 118-5
2009 Nick Valdovinos, Middletown 132-11
2008 Nick Valdovinos, Middletown 119-10
2007 Jake Doolittle, St. Vincent 139-3
2006 Jake Doolittle, St. Vincent 110-5
2005 Thomas Wilhelm, Lower Lake 143-11
2004 Thomas Wilhelm, Lower Lake 136-3
2003 Kevin Cooper, Clear Lake 154-1
2002 Nick Wignall, St. Helena 153-7
2001 ?
2000 ?
1999 Cetani, Deeo Valley Christian 135-6
1998 Yundt, Mendocino 129-8
1997 Castrillo, Cloverdale 131-2
1996 Batres, Kelseyville 144-11
1995 Mullings, Clear Lake 134-7
1994 Collins, Willits 123-6
1993 Sowa, Upper Lake 130-0
1992 Ken Henderson, Willits 142-9
1991 Tobin Spohr, Lower Lake 148-9
1990 Tobin Spohr, Lower Lake 138-6

1971 Brian Smith, St. Helena 159-6½*

compiled by Jim Crowhurst