BOYS COASTAL MOUNTAIN CONFERENCE CROSS COUNTRY CHAMPIONS

YEAR   TEAM CHAMPIONS                 	   INDIVIDUAL CHAMPIONS
       	   score 1st-2nd                  	                    Margin of Win  
64-'65 St. Helena
1966   Clear Lake
1967   St. Helena 21-52 Geyerserville
1968   St. Helena 16-52 Geyerserville
1969   St. Helena 21-44 Clear Lake
1970   St. Helena 24-37 Clear Lake
1971   St. Helena 24-37 Clear Lake
1972   Willits
1973   Clear Lake 20-70 St. Vincent    	    John Ameral, St. Helena, 7 seconds
1974   Clear Lake 34-50 Fort Bragg     	    Rick Gard, Clear Lake, 18 seconds
1975   Fort Bragg 26-59 Clear Lake     	    Rick Gard, Clear Lake, 45 seconds
1976   Fort Bragg 26-49 St. Helena     	    Jerry Drew, Fort Bragg, 3 seconds
1977   Fort Bragg 28-45 St. Helena          George Bratsberg, Fort Bragg, 4 seconds 
1978   Fort Bragg 28-60 St. Helena     	    Leo D'Acquisto, Fort Bragg, 10 seconds
1979   1 Fort Bragg 25-31 Clear Lake        J.C. Tinney, Fort Bragg, 6 seconds
       2 Calistoga 20-46 Cloverdale         Rick Malugani, Calistoga, 1 second
1980   1 Fort Bragg 27-28 Clear Lake        J.C. Tinney, Fort Bragg, 6 seconds
       2 Calistoga 39-40 Kelseyville        Sal Agapoff, Calistoga, 5 seconds
1981   1 Fort Bragg 20-60 Willits           Steve Bates, Fort Bragg, 58 seconds
       2 St. Vincent 25-38 Calistoga        Sal Agapoff, Calistoga, 32 seconds
1982   1 Fort Bragg 23-55 St. Helena       *Sal D'Acquisto, Fort Bragg, 1:11
       2 Upper Lake 29-54 Lower Lake        Shawn Nisson, Lower Lake, 38 seconds
1983   Fort Bragg 35-68 Clear Lake     	    Shawn Nisson, Lower Lake, 23 seconds
1984   1 Fort Bragg 29-46 Lower Lake       *Ben Greenwell, Lower Lake, 4 seconds
       2 St. Vincent 23-32 Kelseyville      Steve Laboordette, St. Vincent, 14 seconds
1985   1 Fort Bragg 19-41 Lower Lake       *Bubba Doughty, Fort Bragg, 42 seconds
       2 Middletown 15-others Inc.          Ron Santucci, Middletown, 3 seconds
1986   1 Fort Bragg 17-50 Lower Lake 	    Sean Pyorre, Fort Bragg, 1 second
       2 Middletown 22-41 Calistoga         Jack Eads, Middletown, 8 seconds
1987   Fort Bragg 41-42 Willits        	    Dan Tell, Fort Bragg, 9 seconds
1988   Fort Bragg 33-36 Willits        	    Joel Tell, Fort Bragg, 18 seconds
1989   Fort Bragg 25-65 Kelseyville    	    Caleb Skandera,Covenant Christian, 10 seconds
1990   Fort Bragg 39-55 Kelseyville    	    Jesse Miklose, Fort Bragg, 35 seconds
1991   Kelseyville 39-45 Willits       	    Rob Isom, Fort Bragg, 10 seconds
1992   Willits 30-48 Middletown        	    Keith Ferrante, Willits, 37 seconds
1993   Willits 29-73 Middletown        	    Justin Cude, Middletown, 1:09
1994   Fort Bragg 42-52 Clear Lake     	    Justin Cude, Middletown, 36 seconds
1995  =Willits 36-38 Clear Lake        	    Greg Klier, Willits, 22 seconds
1996   Willits 54-55 Clear Lake        	    Tom Simmons, Kelseyville ?
1997   Clear Lake 42-59 Willits        	    Chris Geyer, Rincon Valley Christian, 10 sec.
1998   Willits 47-81 LL & CL           	    Wes Serkin, Willits, 33 seconds
1999   Willits 43-68 Kelseyville       	    Niko Saverese, Willits, 44 seconds
2000   ?
2001   Fort Bragg 58-69 Willits		    Victor Ornelas, Fort Bragg, 12 seconds
2002   Willits 50-52 Fort Bragg		    Kelly Clark, Willits, 29 seconds
2003   Fort Bragg 53-62 Lower Lake	    Christian Yungert, St Vincent, 33 seconds
2004   Willits 38-64 SR Christian	    Brian Cole, St. Helena, 23 seconds
2005  =SR Christian 47-63 Willits	    Mike Perez, Lower Lake, 14 seconds       15:48 SL
2006  N. Willits 22-52 Middletown  	    Kenny Smith, Willits, 1:03
      S. SR Christian 45-54 St. Vincent    *Brian Cole, St. Helena, 54 seconds
2007  Rincon Vly Chr. 57-68 St. Vincent     Kenny Smith, 15 seconds, Willits,        15:36 SL
2008  N. =*Willits 38-45 Upper Lake	   *Skylar Thomas, Mendocino, 50 seconds
      S. Santa Rosa Christian 40-42 RVC     Brandon Hicks, Santa Rosa Christian, 2 seconds
2009  N. Upper Lake 91		 	    Valle Rogers, Willits, 3 seconds
      S. *Santa Rosa Christian 58  	   *Justin Watkins, Santa Rosa Christian, 8 seconds
2010  Sonoma Academy 35-62 Willits          Valle Rogers, Willits, 20 seconds
2011  N. *Sonoma Academy                    Jax Reiff, Sonoma Academy
      S. Cloverdale                        *Joe Carrillo, Cloverdale 1:35
2012 Sonoma Academy 16-66 Upper Lake        Austin Orr, Sonoma Academy 3 seconds
2013 Sonoma Academy 49-61 Calistoga         Patrick Loftus, Sonoma Academy 30 seconds
2014 Roseland Prep 37-49 Sonoma Academy     Caleb Richards, Sonoma Academy 10 seconds
2015 1 Kelseyville 35-66 Middletown         Andre Williams, Kelseyville              16:54 SL
     2 *Sonoma Academy 32-39 Roseland Prep  Kheva Mann, Sonoma Academy, 2 seconds    16:06 SL
2016 1  St Helena 52-62 Cloverdale         *Andre Williams, Kelseyville, 2 second
     2 *Sonoma Academy 22-52 RV Christian   Wes Methum, RV Christian
2017 1 Saint Helena 62-72                   Paden Collard, Cloverdale
     2 *Sonoma Academy 19-57 RV Christian   Kheva Mann, Sonoma Academy, 3 seconds
2018 RV Christian 42-58 Sonoma Academy      Andre Williams, Sonoma Academy, 23 seconds

From 1979 to 1986, minus 1983, the league was divided into NCL 1 & NCL 2.
If the races where run together the overall winner is marked with a *.
= teams share title because of dual meet records.
SL - Spring Lake
Kenny Smith, Willits, 15:36 2007
Sonoma Academy 83:42 2015

Schools at a glance, since 1964  
SCHOOL        	Pennants   		Last Individual         # Individual Champions
              	Last    #   		Champion  
RV Christian   	2018    2  		Chris Geyer '97   	1         1
SONOMA ACADEMY	2016    6		Andre Williams '18	4 Boys	  4 times
ROSELAND PREP   2014    1               2nd Juan Estrella '13   0         0 
S.R. CHRISTIAN	2009    4		Justin Watkins '09	2 	  2
UPPER LAKE	2009    3		None                    0         0
WILLITS       	2008   12  		Valle Rogers '09 & '10 	7         9
FORT BRAGG    	2003   19   		Victor Ornelas '01     13        14
CLEAR LAKE    	1997    5   		Rick Gard '75  		1         2
KELSEYVILLE   	1991    1   		Andre Williams '16	2         2
MIDDLETOWN    	1986    2  		Justin Cude '94   	3         4
ST VINCENT    	1984    1   		Christian Yungert '03	2         2
ST HELENA	1971    7		Brian Cole '04, '06	2         3
LOWER LAKE 	2nd by 9pts '03		Mike Perez '05 		3         4
MENDOCINO	None			Skylar Thomas '08	1	  1
CLOVERDALE      None                    Joe Carrillo '12        1         1