2020 Girls Track & Field Best

League leaders listed are those who had the best mark in that league in a CIF meet
+ .24 hand time converted to automatic
* yard race converted to metric
i indoor race
CA State Bests
North Coast Section Bests
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100HH | 300LH | 400R | 1600R | Other Relays
HJ | PV | LJ | TJ | SP | DT

100 METERS

Wind Legal, +2.0 meters per second or less

CA State Bests
North Coast Section Bests
Class Records 12-12.82, 11-12.83, 10-12.87, 9-13.05
Performances 12.51
Top 33 All-Time 13.00

Kassidy Schroth, 10, Santa Rosa; 2019 12.68 -0.6, 9
Isabela Chavez, 11, Windsor; 2019 12.71 -0.1, 10
Cali Sullivan, 11, Petaluma; 2019 12.78 -0.6, 10
Kendall Campos, 12, Windsor; 2019 12.97 +1.6
Lois Auriol, 11, Rancho Cotate; 2019 13.02 -0.6
Francena Murphy, 11, Maria Carrillo; 2019 13.03 +1.6
Amber Balogh, 12, Windsor; 2017 13.05 +0.9 9
Maya Tiu, 11, Casa Grande; 2019 13.07 +1.6
Anastasia Wong, 11, Santa Rosa; 2019 13.09 +1.6
Amany Hilliard, 12, Napa; 2019 13.10 -0.1
Perla Perez, 12, Casa Grande; 2018 13.10 +1.5

Fully Automatic only

North Coast Section Bests
Class Records 12-12.42, 11-12.50, 10-12.71, 9-12.77
Top 50 All-Time 12.85

Kassidy Schroth, 10, Santa Rosa; 2019 12.48 +2.3, 9
Isabella Chavez, 11, Windsor; 2019 12.57 +2.3, 10
Cali Sullivan, 11, Petaluma; 2019 12.78 -0.6
Qudaish Kelly, 12, American Canyon; 2019 12.84 nwi
Kendall Campos, 12, Windsor; 2019 12.85 +2.3
Courtney Bell, 12, Petaluma; 2017 12.86 nwi
Lois Auriol, 11, Rancho Cotate; 2019 12.97 +2.3
Anastasia Wong, 11, Santa Rosa; 2019 13.01 +3.6
Emylia Ruffin, 11, Ukiah; 2019 13.02 +2.4

All 100′s

Class Records 12-12.44, 11-12.44, 10-12.54, 9-12.74
Performances 12.35
Top 50 All-Time 12.64

Kassidy Schroth, 10, Santa Rosa; 2019 12.48, 9
Isabella Chavez, 11, Windsor; 2019 12.57
Cali Sullivan, 11, Petaluma; 2019 12.78
Qudaish Kelly, 12, American Canyon; 2019 12.84
Kira Kelley, 12, Montgomery; 2018 12.84+ was at Cardinal Newman
Kendall Campos, 12, Windsor; 2019 12.85
Courtney Bell, 12, Petaluma; 2017 12.86
Francena Murphy, 11, Maria Carrillo; 2019 12.94+
Lois Auriol, 11, Rancho Cotate; 2019 12.97
Anastasia Wong, 11, Santa Rosa; 2019 13.01

200 METERS

Wind Legal, +2.0 meters per second or less

North Coast Section Bests

26.56 -2.2 Francena Murphy, 11, Maria Carrillo; 2/8 All Comers
Top 50 All-Time 26.86
27.32 -1.3 Kassidy Schroth, 10, Santa Rosa; 2/8 All Comers 2019 25.99 +0.2
28.29 +0.9 Anastasia Wong, 11, Santa Rosa; 2/8 All Comers
28.39 -2.2 Lianah Ouye, Maria Carrillo; 2/8 All Comers
28.71 -2.2 Shanti Adams, Maria Carrillo; 2/8 All Comers
29.97 -1.8 Dylan Moore, Maria Carrillo; 2/8 All Comers

Kendall Campos, 12, Windsor; 2019 26.37 +0.2
Sydney Thweatt, 10, Justin-Siena; 2019 26.59 +0.2
Isabela Chavez, 11, Windsor; 2019 26.63 +1.5
Madison Monroe, 11, Rancho Cotate; 2019 26.64 +0.2
Aysia Dural, 11, Cardinal Newman; 2019 26.86 +1.5
Courtney Bell, 12, Petaluma; 2018 27.18 +1.0
Madeline Windsor, 12, Analy; 2019 27.21 +0.2

Fully Automatic only

North Coast Section Bests
Top 50 All-Time 26.42

26.56 -2.2 Francena Murphy, 11, Maria Carrillo; 2/8 All Comers
27.32 -1.3 Kassidy Schroth, 10, Santa Rosa; 2/8 All Comers 2019 25.99 +0.2
28.29 +0.9 Anastasia Wong, 11, Santa Rosa; 2/8 All Comers
28.39 -2.2 Lianah Ouye, Maria Carrillo; 2/8 All Comers
28.71 -2.2 Shanti Adams, Maria Carrillo; 2/8 All Comers
29.97 -1.8 Dylan Moore, Maria Carrillo; 2/8 All Comers

Kendall Campos, 12, Windsor; 2019 26.37 +0.2
Sydney Thweatt, 10, Justin-Siena; 2019 26.59 +0.2
Madison Monroe, 11, Rancho Cotate; 2019 26.63 nwi
Isabela Chavez, 11, Windsor; 2019 26.63 +1.5
Madeline Windsor, 12, Analy; 2019 26.69 nwi
Kianna Ruffin, 10, Ukiah; 2019 26.72 nwi
Cali Sullivan, 11, Petaluma; 2019 26.77 nwi
Aysia Dural, 11, Cardinal Newman; 2019 26.86 +1.5
Courtney Bell, 12, Petaluma; 2017 26.98 nwi

All 200′s, hand timed +.24

Class Records 12-25.57, 11-25.56, 10-26.00, 9-26.25
Performances 25.15
All-Time Top 50 26.16

26.56 Francena Murphy, 11, Maria Carrillo; 2/8 All Comers
27.32 Kassidy Schroth, 10, Santa Rosa; 2/8 All Comers 2019 25.99, 9
28.29 Anastasia Wong, 11, Santa Rosa; 2/8 All Comers
28.39 Lianah Ouye, Maria Carrillo; 2/8 All Comers
28.71 Shanti Adams, Maria Carrillo; 2/8 All Comers
29.97 -Dylan Moore, Maria Carrillo; 2/8 All Comers

Kendall Campos, 12, Windsor; 2019 26.37
Sydney Thweatt, 10, Justin-Siena; 2019 26.59
Madison Monroe, 11, Rancho Cotate; 2019 26.63
Isabela Chavez, 11, Windsor; 2019 26.63
Madeline Windsor, 12, Analy; 2019 26.69
Kianna Ruffin, 10, Ukiah; 2019 26.72
Cali Sullivan, 11, Petaluma; 2019 26.77
Aysia Dural, 11, Cardinal Newman; 2019 26.86
Courtney Bell, 12, Petaluma; 2017 26.98

400 METERS

North Coast Section Bests
Class Records 12-58.38, 11-58.60, 10-59.08, 9-59.44
Performances 57.74
All-Time Top 50 59.46

67.60 Shelby Pehlke, Maria Carrillo; 2/8 All Comers
68.82 Dylan Moore, Maria Carrillo; 2/8 All Comers

Sydney Thweatt, 10, Justin-Siena; 2019 58.51, 9
Madeline Windsor, 12, Analy; 2018 59.72
Jeanne Broome, 11, El Molino; 2019 60.41
Madison Monroe, 11, Rancho Cotate; 2019 60.79
Cali Sullivan, 11, Petaluma; 2018 60.42
Kianna Ruffin, 10, Ukiah; 2019 61.70

800 METERS

North Coast Section Bests
Class Records 12-2:16.44, 11-2:16.94, 10-2:17.11, 9-2:19.21
Performances 2:13.16
All-Time Top 50 2:20.05

Carolina Dawson, 10, Analy; 2019 2:20.09
Harper McClain, 11, St Helena; 2019 2:24.79
Mariah Briceno, 12, Montgomery; 2019 2:25.08

Alyssa Hammer, 12, RV Christian; 2018 2:19.48

1500 METERS

North Coast Section Bests
All-Time 4:51.46

Harper McClain, 11, St Helena; 2019 4:36.38
Mary Deeik, 11, Vintage; 2018 5:05.77
Nicole Morris, 11, Maria Carrillo; 2018 5:17.09

1600 METERS

North Coast Section Bests 1600
Class Records 12-4:57.93, 11-4:59.71, 10-5:03.11, 9-5:08.74
Performances 4:51.84
All-Time Top 50 5:11.78

Harper McClain, 11, St Helena; 2019 5:01.04, 10
Jasmin Hirth, 12, Maria Carrillo; 2019 5:10.63
Mary Deeik, 11, Vintage; 2019 5:15.54+
Nicole Morris, 11, Maria Carrillo; 2019 5:15.62
Mariah Briceno, 12, Montgomery; 2019 5:27.97
Emma Baswell, 12, Casa Grande; 2019 5:28.27

3000 METERS

North Coast Section Bests
All-Time 10:42.14
(11:44.99)

Harper McClain, 11, St Helena; 2019 9:51.21

3200 METERS

North Coast Section Bests 3200
Class Records 12-10:49.96, 11-11:03.54, 10-10:56.12, 9-11:18.85
Performances 10:44.68
Top 50 All-Time 11:19.91

Harper McClain, 11, St Helena; 2019 10:29.68, 10
Mary Deeik, 11, Vintage; 2018 10:51.88, 2019 10:57.13
Nicole Morris, 11, Maria Carrillo; 2019 11:16.55
Jasmin Hirth, 12, Maria Carrillo; 2018 11:26.28
Lilja Chung, 10, Windsor; 2019 12:09.52
Carolina Dawson, 9 Analy; 2019 12:09.93

100m HIGH HURDLES

Wind Legal

North Coast Section Bests
All-Time Top 50 17.06

Margaux Jame, 12, Analy; 2018 16.12 +1.1
Aliyah Aguiar, 11, Napa; 2019 16.78 +1.4
Chloe Winsemius, 11, Casa Grande; 2019 16.90 +1.4
Ellie Blakeley, 12, St Helena; 2019 17.06 -0.6
Mia Oggenfuss, 12, Napa; 2019 17.16 +1.0

Fully Automatic only

North Coast Section Bests
All-Time Top 50 16.55

Margaux Jame, 12, Analy; 2018 16.12 +1.1
Aliyah Aguiar, 11, Napa; 2019 16.78 +1.4
Beth Orosz, 11, Maria Carrillo; 2018 16.80 nwi
Chloe Winsemius, 11, Casa Grande; 2019 16.90 +1.4
Ellie Blakeley, St Helena, 11; 2019 17.06 -0.6
Mia Oggenfuss, 12, Napa; 2019 17.16 +1.0

All 100HH

North Coast Section Bests
Class Records 12-15.67, 11-15.75, 10-16.24, 9-16.99
Performances 15.59
All-Time Top 50 16.44

Margaux Jame, 12, Analy; 2018 16.12 10
Aliyah Aguiar, 11, Napa; 2019 16.78
Beth Orosz, 11, Maria Carrillo; 2018 16.80 9
Chloe Winsemius, 11, Casa Grande; 2019 16.90
Ellie Blakeley, 12, St Helena; 2019 17.06
Mia Oggenfuss, 12, Napa; 2019 17.14+

300m LOW HURDLES

North Coast Section Bests
Class Records 12-46.01, 11-46.64, 10-47.65, 9-48.84
Performances 44.05
Top 50 All-Time 47.67

Aysia Dural, 11, Cardinal Newman; 2019 47.76
Alyssa Boyd, 10, Maria Carrillo; 2019 48.92
Freja Niklasson, 10, Sonoma Academy; 2019 49.05
Laurne McCabe, 12, Windsor; 2017 49.45

400m LOW HURDLES

North Coast Section Bests
All-Time 71.68

Hailey Styskal, El Molino; 2018 74.43
Mariah Briceno, 12, Montgomery; 2017 76.84+
Audrey Serrano, 11, El Molino; 2019 82.06
Chloe Winsemius, 11, Casa Grande; 2018 84.01
Tess Shelton, 11, Casa Grande; 2019 85.90

4x100m Relay

North Coast Section Bests
Performances 49.60
All-Time 50.51
(54.99, 54.7)

Santa Rosa; 2019 49.39
Middletown; 2019 50.72
Casa Grande; 2019 50.76
Maria Carrillo; 2019 50.79
Justin-Siena; 2019 50.84
Rancho Cotate; 2019 51.24
Petaluma; 2019 51.50
Windsor; 2019 51.91
Napa; 2019 52.54+
St Helena; 2019 52.57
Montgomery; 2019 52.63
Ukiah; 2019 52.96
American Canyon; 2019 53.10
Vintage; 2019 53.30
El Molino; 2019 53.57
Piner; 2019 54.34
Sonoma Academy; 2019 54.36
Sonoma Valley; 2019 54.41

4x400m Relay

North Coast Section Bests
Performances 4:00.34
All-Time 4:07.52
(4:29.99)

Santa Rosa; 2019 4:03.06
Maria Carrillo; 2019 4:07.51
Montgomery; 2019 4:11.99
Napa; 2019 4:12.32
Vintage; 2019 4:13.61
Middletown; 2019 4:14.22
Analy; 2019 4:15.36
Windsor; 2019 4:18.11
El Molino; 2019 4:18.55
Petaluma; 2019 4:18.77
Justin-Siena; 2019 4:19.71
Casa Grande; 2019 4:21.24
Healdsburg; 2019 4:23.15
Piner; 2019 4:27.65
American Canyon; 2019 4:28.87

Other Relays

4x200m Relay

North Coast Section Bests
All-Time 1:48.01

Middletown; 2019 1:54.37 (Alyssa Terry, Grace Southern, Zamora Rogers, Kelsey Lemoine)
Napa; 2019 1:59.90 (Amany Hilliard, Jane McLoughlin, Annie Sanchez, Angela Miranda)

800m Sprint Medley Relay

North Coast Section Bests
All-Time 1:54.8

Santa Rosa; 2019 1:55.10 (Bria Keelty, Anastasia Wong, Kassidy Schroth, Izel Zamora)

1600m Sprint Medley Relay

North Coast Section Bests
All-Time 4:20.72

Santa Rosa; 2019 4:30.30 (Jacqueline Hale, Izel Zamora, Anastasia Wong, Kassidy Schroth)
Montgomery; 2019 4:44.72 (Mariah Briceno, Jessica Dueck, Mya Jones, Leah Haley)

4x800m Relay

North Coast Section Bests
All-Time 9:52.1

Maria Carrillo; 2019 10:18.78
Casa Grande; 2019 10:47.92
Montgomery; 2019 10:57.03 (Leah Haley, Mariah Briceno, Abbey Colvin, Ciara Dempsey)

Distance Medley Relay

North Coast Section Bests
All-Time 12:33.4

Maria Carrillo; 2019 12:37.04
Healdsburg; 2019 13:28.34
Vintage; 2019 13:40.39
Casa Grande; 2019 13:43.62

4x1600m Relay

All-Time 21:57.92

Maria Carrillo; 2019 21:32.27 (Hirth 5:16, Morris 5:26, Cohen-Sandler 5:41, Armstrong 5:09)
Santa Rosa; 2019 24:37.09

Shuttle Hurdle Relay

North Coast Section Bests
All-Time 1:19.9

HIGH JUMP

North Coast Section Bests
Class Records 12 5-3½, 11 5-4, 10 5-4, 9 5-2
Performances 5-6
Top 50 All-Time 5-2

Mia Oggenfuss, 12, Napa; 2019 5-02
Camille Mantoani, 12, Casa Grande; 2019 5-01
Chloe Winsemius, 11, Casa Grande; 2019 5-00
Natalie Barr, 11, Montgomery; 2018 5-02
Sara Lerch, 10 Rancho Cotate; 2019 5-00
Beth Orosz, 11, Maria Carrillo; 2019 4-11
Emily Johnson, 11, Windsor; 2019 4-10
Ella Daniel, 10, Windsor; 2019 4-10
Julia Donion, Cardinal Newman; 2019 4-10
Aysia Dural, 11, Cardinal Newman; 2019 4-10
Lael Joseph, 11, Santa Rosa; 2019 4-10
Ashleigh Barr, 12, Montgomery; 2019 4-10
Kaylie Barrera, 12, Sonoma Valley; 2/16 Pittsburg 2018 4-10
Kasia Jacobson, 12, Sonoma Valley; 2017 4-10

POLE VAULT

North Coast Section Bests
Class Records 12 11-1, 11 10-6, 10 10-0, 9 8-8
Performances 11-4

11-01 Lily Mulligan, 9, Maria Carrillo; 2/1 Dublin
Top 50 All-Time 9-4
8-08i Shaylynn Seibold, 12, Maria Carrillo; 1/18 Reno 2019 8-09
6-08i Danielle Philip, 12, Maria Carrillo; 1/18 Reno 2019

Thea Krasts, 11, Ukiah; 2019 9-08
Caitlyn Berryhill, 12, Napa; 2018 9-06
Faith Murray, 12, Maria Carrillo; 2019 9-04
Claire Sullivan, 12, Justin-Siena; 2018 9-00
Ellie Vandenberg, 10, Vintage; 2019 8-08, 9
Jasmine Alapa, 10, Santa Rosa; 2019 8-06
Whitney Powers, 12, Justin-Siena; 2018 8-06

LONG JUMP

All Jumps

North Coast Section Bests
Class Records 12 17-8, 11 17-4, 10 17-2, 9 16-9
Performances 18-6
All-Time Top 50 16-11¾

McCauley Smith, 12, Napa; 2018 17-08.25
Emily Johnson, 11, Windsor; 2019 17-00.00
Aysia Dural, 11, Cardinal Newman; 2019 16-06.75
Lakemoon Lakemoon, 10, Santa Rosa; 2019 16-06.00
Caitlyn Berryhill, 12, Napa; 2018 16-05.5
Kaylie Barrera, 12, Sonoma Valley; 2019 15-11.75
Perla Perez, 12, Casa Grande; 2019 15-10.00
Aliyah Aguiar, 11, Napa; 2019 15-10.00

Wind Legal

North Coast Section Bests
All-Time Top 28 15-0

McCauley Smith, 12, Napa; 2018 17-01.5 +1.6
Aysia Dural, 11, Cardinal Newman; 2019 15-04.25 -1.0
Emily Johnson, 11, Windsor; 2018 15-01 -1.1

TRIPLE JUMP

All Jumps

North Coast Section Bests
Class Records 12 35-8½, 11 35-6¼, 10 34-8¼, 9 33-1¼
. . .Performances 36-0¾
. . .All-Time Top 50 34-8¼

Kaylie Barrera, 12, Sonoma Valley; 2019 35-11.00, 11
Lakemoon Lakemoon, 10, Santa Rosa; 2019 34-10.25, 9
Madison Klungel, 12, Vintage; 2018 34-09.75
Mia Oggenfuss, 12, Napa; 2019 34-07.50
Emily Johnson, 11, Windsor; 2019 34-02.00
Lily McJunkins, 12, Piner; 2019 33-03.00
Ashleigh Barr, 12, Montgomery; 2019 33-02.75
Caitlyn Berryhill, 12, Napa; 2019 32-07.25

Wind Legal

North Coast Section Bests
Class Records 12 32-2¾, 11 32-4¾, 10 31-10, 9 31-0
All-Time Top 29 30-11

Kaylie Barrera, 12, Sonoma Valley; 2019 35-11.00 -0.2, 11, 10
Lakemoon Lakemoon 9, Santa Rosa; 2019 34-08.50 +0.0
Mia Oggenfuss, 12, Napa; 2019 33-11.00 +0.3

SHOT PUT

North Coast Section Bests
Class Records 12 40-2¾, 11 37-11½, 10 36-5½, 9 32-9¾
Performances 42-2
All-Time Top 50 36-0½

Lilly McCoy, 12, Casa Grande; 2019, 40-05.00, 11, 10
Danielle Cunningham, 12, Ukiah; 2019 37-11.50, 11
Kassidy Sani, 12, El Molino; 2019 36-01.50
Sofia Tinnon, 10, Napa; 2019 34-06.50, 9
Paige Kelleher, 11, Maria Carrillo; 2019 33-11.50
Shayla Dunker, 12, Casa Grande; 2019 33-04.00
Yani Kenion, 12, American Canyon; 2019 32-07.50
Daniela Botello-Zetina, 12, Santa Rosa; 2018 32-05
Kendall Schroth, 12, Santa Rosa; 2018 32-04.75

DISCUS

North Coast Section Bests
Class Records 12 125-9, 11 122-2, 10 113-5, 9 104-8
Performances 131-6

124-00 Kassidy Sani, 12, El Molino; 2/8 Cal All Comers 2019 132-06, 11
All-Time Top 50 116-0
85-11 Lael Joseph, 12, Santa Rosa; 2/8 Cal All Comers

Samantha Ainlay, 11, Piner; 2019 116-08, 10
Emma Lopez, 12, American Canyon; 2019 109-10
Lilly McCoy, 12, Casa Grande; 2018 107-00
Danielle Cunningham, 12, Ukiah; 2019 105-07
Sofia Tinnon, 10, Napa; 2019 104-08, 9
Kendall Schroth, 12, Santa Rosa; 2018 100-07
Bella Samii, 12, Maria Carrillo; 2018 99-00

+ hand time converted to automatic
* yard race converted to metric
i indoor race


To submit updates to this list please contact your coach for submissions.
With 30 teams in the Redwood Empire and to verify that marks are accurate I will only be taking marks from coaches.
You can contact Jim Crowhurst/Web Page Editor at jimcrowhurst@comcast.net