2020 Boys Track & Field Bests

League leaders listed are those who had the best mark in that league in a CIF meet
+ .24 hand time converted to automatic
* yard race converted to metric
i indoor race
North Coast Section Bests
California State Bests
100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 110HH | 300IH | 400R | 1600R | Other Relays
HJ | PV | LJ | TJ | SP | DT

100 METERS

Wind Legal, +2.0 meters per second or less

North Coast Section Bests
Class Records 12-10.99, 11-11.23, 10-11.46, 9-11.61
Performances 11.15
Top 50 All-Time 11.38

Croix Stewart, 10, American Canyon; 2019 10.81 +1.6, 9
Ryan Searl, 12, St. Helena; 2019 10.88 +1.4, 11, 10
Noah Holzmann, 11, Rancho Cotate; 2019 11.41 +1.3, 9
Kahlil Villas Martins, 12, Sonoma Valley; 2017 11.48 +1.4, 9
Jaden Fernandez, 11, Windsor; 2018 at Montgomery 11.49 +1.4, 9
Finn Ransome, 12, El Molino; 2018 11.60 +0.4

Fully Automatic only

North Coast Section Bests
Class Records 12-10.94, 11-11.09, 10-11.22, 9-11.58
Performances 11.04
Top 50 All-Time 11.16

Croix Stewart, 10, American Canyon; 2019 10.81 +1.6, 9
Ryan Searl, 12, St. Helena; 2019 10.88 +1.4 11, 10, 9
Jaden Fernandez, 11, Windsor; 2019 11.21 nwi, 10, 9
Max Sandwina, 12, Windsor; 2019 11.30 +2.5
Trevien Prince, 12, Santa Rosa; 2018 11.37 nwi
Kahlil Villas Martins, 12, Sonoma Valley; 2017 11.48 +1.4 9

All 100’s, hand timed +.24

Class Records 12-10.92, 11-11.04, 10-11.15, 9-11.54
Performances 10.94
Top 50 All-Time 11.04

Croix Stewart, 10, American Canyon; 2019 10.81, 9
Ryan Searl, 12, St. Helena; 2019 10.88, 11, 10
Jaden Fernandez, 11, Windsor; 2019 11.21, 9
Max Sandwina, 12, Windsor; 2019 11.30
Ethan Ransome, 12, El Molino; 2018 11.34+
Trevien Prince, 12, Santa Rosa; 2018 11.34+
Kahlil Villas Martins, 12, Sonoma Valley; 2017 11.44+ 9

200 METERS

Wind Legal

North Coast Section Bests
Class Records 12-22.17, 11-22.54, 10-23.13, 9-23.99
Performances 22.45
Top 50 All-Time 23.04

23.83 +1.3 Max Sandwina, 12, Windsor; 2/8 All Comers
24.11 +1.3 George Santos, 10 Analy; 2/8 All Comers

Croix Stewart, 10, American Canyon; 2019 21.78 +0.6, 9
Ryan Searl, 12, St. Helena; 2019 22.42 +1.8, 11
Justin Patterson, 12, Cardinal Newman; 2019 22.45 +0.6, 11
Trevien Prince, 12, Santa Rosa; 2018 22.76 +0.8 10
Jasper Cauckwell, 12, Ukiah; 2019 23.08 +1.5
Max Sandwina, 12, Windsor; 2019 23.14 +0.5
Andres Solorio, 12, Vintage; 2018 23.45 +1.1
Sean Rollins, 11 Santa Rosa; 2015 23.52 +0.5
Jaden Fernandez, 11, Windsor; 2018 at Montgomery 23.57 +0.7 9

Fully Automatic only

North Coast Section Bests
Class Records 12-22.05, 11-22.32, 10-22.95, 9-23.57
Performances 22.23
Top 50 All-Time 22.66

23.83 +1.3 Max Sandwina, 12, Windsor; 2/8 All Comers
24.11 +1.3 George Santos, 10 Analy; 2/8 All Comers

Croix Stewart, 10, American Canyon; 2019 21.78 +0.6, 9
Ryan Searl, 12, St. Helena; 2019 22.42 +1.8
Justin Patterson, 12, Cardinal Newman; 2019 22.44 nwi
Trevien Prince, 12, Santa Rosa; 2018 22.76 +0.8 10
Cody DiTomaso, 12, St Helena; 2019 22.87 nwi
Jasper Cauckwell, 12, Ukiah; 2019 22.91 nwi
Andres Solorio, 12, Vintage; 2018 23.45 +1.1
Jaden Fernandez, 11, Windsor; 2018 Montgomery 23.57 +0.7 9

All 200’s

Class Records 12-21.82, 11-22.21, 10-22.61, 9-23.44
Performances 21.92
Top 50 All-Time 22.27

23.83 Max Sandwina, 12, Windsor; 2/8 All Comers
24.11 George Santos, 10 Analy; 2/8 All Comers

Croix Stewart, 10, American Canyon; 2019 21.78, 9
Ryan Searl, 12, St. Helena; 2019 22.42
Justin Patterson, 12, Cardinal Newman; 2019 22.44
Trevien Prince, 12, Santa Rosa; 2018 22.74+
Cody DiTomaso, 12, St Helena; 2019 22.87
Jasper Cauckwell, 12, Ukiah; 2019 22.91
Andres Solorio, 12, Vintage; 2018 23.45
Jaden Fernandez, 11, Windsor; 9

400 METERS

North Coast Section Bests
Class Records 12-49.00, 11-49.94, 10-50.85, 9-51.99
Performances 49.13
Top 50 All-Time 50.05

55.20 Alfons McCoy, 10, American Canyon; 2/22 All Comers

Justin Patterson, 12, Cardinal Newman; 2019 49.52, 11, 10, 9
Croix Stewart, 10, American Canyon; 2019 49.97, 9
Trevien Prince, 12, Santa Rosa; 2018 50.57 10
Andres Solorio, 12, Vintage; 2019 51.07

800 METERS

North Coast Section Bests
Class Records 12-1:53.78, 11-1:56.06, 10-1:59.25, 9-2:03.03
Performances 1:54.58
Top 50 All-Time 1:56.71

2:03.35i Jack Vanden Heuvel, 11, Healdsburg; 2/22 Washington Invit. 2019 1:59.19, 10

Logan Moon, 12, Casa Grande; 2019 1:54.70, 11
Daniel Rios, 12, Napa; 2019 1:56.88
Alec Dierke, 12, Analy; 2018 1:58.65 10, 9
Colton Swinth, 12, Maria Carrillo; 2019 1:58.87
Pierce Kapustka, 12, Maria Carrillo; 2018 2:00.10
Jonathan Wachowski, 12, Vintage; 2019 2:00.29

1500 METERS

North Coast Section Bests
Top 7 All-Time 4:07.54

Rory Smail, 12, Maria Carrillo; 2018 4:16.28
Colton Swinth, 12, Maria Carrillo; 2018 4:17.16
Paden Collard, 12, Cloverdale; 2018 4:26.43
Dylan Frye, 12, Vintage; 2019 4:28.09

1600 METERS

North Coast Section Bests 1600m
Class Records 12-4:15.35, 11-4:17.35, 10-4:23.60, 9-4:31.94
Performances 4:15.86
Top 50 All-Time 4:20.72

4:29.27*i Jack Vanden Heuvel, 11, Healdsburg; 2/22 Washington Invit. (4:30.84 mile) 2019 4:27.45

Colton Swinth, 12, Maria Carrillo; 2019 4:16.81, 11, 10
Pierce Kapustka, 12, Maria Carrillo; 2019 4:18.73, 10
Rory Smail, 12, Maria Carrillo; 2019 4:21.69
Owen Hite, 11, Casa Grande; 2019 4:22.96, 10
Andrew Engel, 12, Santa Rosa; 2019 4:25.43
William Hite, 11, Casa Grande; 2019 4:26.60

3000 METERS

North Coast Section Bests
Top 25 All-Time 9:07.97

(9:50.69)
Patrick Philip, 12, Maria Carrillo; 2018 9:27.95i
Owen Pugh, 12, Maria Carrillo; 2018 9:43.93i

3200 METERS

North Coast Section Bests
Class Records 12-9:15.60, 11-9:24.95, 10-9:40.35, 9-10:00.44
Performances 9:13.02
Top 50 All-Time 9:32.61

Rory Smail, 12, Maria Carrillo; 2019 9:18.34, 11
Pierce Kaputska, 12, Maria Carrillo; 2018 9:27.79
Colton Swinth, 12, Maria Carrillo; 2018 9:31.22
Owen Hite, 11, Casa Grande; 2019 9:41.36
William Hite, 11, Casa Grande; 2019 9:45.40
Noe Vieyra, 10, Maria Carrillo; 2019 9:47.94+, 9
Andrew Engel, 12, Santa Rosa; 2019 9:49.05
Jacob Donohue, 10, Maria Carrillo; 2019 9:54.37, 9

Isaac Rascon, 11, Middletown; 2019 10:08.44+

110m HIGH HURDLES

Wind Legal

North Coast Section Bests
Top 26 All-Time 15.83

Zavier Rodrigues, 12, Maria Carrillo; 2019 15.07 +0.3
Kyle Jezycki, 12, Napa; 2019 15.38 +1.3
Jacob Lehman, 12, St. Helena; 2019 15.94 +0.4
Kevin Ainlay, 12, Piner; 2019 16.14 +1.1
Jaymon George, 10, Montgomery; 2019 16.27 +0.6

Fully Automatic only

North Coast Section Bests
Top 50 All-Time 15.62

Zavier Rodrigues, 12, Maria Carrillo; 2019 15.07 +0.3
Kyle Jezycki, 12, Napa; 2019 15.35 +2.5
Jacob Lehman, 12, St. Helena; 2019 15.94 +0.4
Kevin Ainlay, 12, Piner; 2019 15.97 +2.9
Daneiel Yalew, 12, American Canyon; 2018 16.18

All 110’s, hand timed

Class Records 12-14.59, 11-15.06, 10-15.77, 9-16.57
Performances 14.53
Top 50 All-Time 15.10

Zavier Rodrigues, 12, Maria Carrillo; 2019 15.07
Kyle Jezycki, 12, Napa; 2019 15.35
Marcus Wolski, 12, Maria Carrillo; 2018 15.84+
Jacob Lehman, 12, St. Helena; 2019 15.94
Kevin Ainlay, 12, Piner; 2019 15.97
Alex Manning, 10, Santa Rosa; 2019 16.16 +2.9, 9
Daneiel Yalew, 12, American Canyon; 2018 16.18
Jaymon George, 10, Montgomery; 2019 16.22 +2.9, 9

300m INTERMEDIATE HURDLES

North Coast Section Bests
Class Records 12-39.23, 11-39.74, 10-41.46, 9-43.74

Performances 38.99
Top 50 All-Time 40.60

Russel Gordon, 11, Fort Bragg; 2019 40.61, 10
Ethan Ransom, 12, El Molino; 2019 41.85
Marcus Wolski, 12, Maria Carrillo; 2018 42.35 9
Kevin Ainlay, 12, Piner; 2019 42.44
Jaymon George, 10, Montgomery; 2019 42.46, 9

400m INTERMEDIATE HURDLES

North Coast Section Bests
Top 16 All-Time 58.33

(69.99)
Russel Gordon, 11, Fort Bragg; 2019 66.27
Ethan Ransome, 12, El Molino; 2018 67.17
Soujit Ing, 11, Technology; 2018 67.94

4x100m Relay

North Coast Section Bests
Performances 42.99
Top 50 All-Time 43.75

(46.99, 46.7)

Justin-Siena; 2019 43.20
St Helena; 2019 43.54
Casa Grande; 2019 43.90
Maria Carrillo; 2019 44.01
Rancho Cotate; 2019 44.24
American Canyon; 2019 44.30
El Molino; 2019 44.39
Technology; 2019 44.52
Windsor; 2019 44.90
Santa Rosa; 2019 44.94
Napa; 2019 45.14+
Sonoma Valley; 2019 45.22
Piner; 2019 45.33
Petaluma; 2019 45.40
Analy; 2019 45.49
Montgomery; 2019 45.83
Vintage; 2019 46.24+
Ft. Bragg; 2019 46.37
Middletown; 2019 46.50

4x400m Relay

North Coast Section Bests
Performances 3:20.67
Top 50 All-Time 3:26.34

(3:49.99)

Casa Grande; 2019 3:23.26
Maria Carrillo; 2019 3:23.54
American Canyon; 2019 3:27.30
Healdsburg; 2019 3:28.70
Piner; 2019 3:32.65
Montgomery; 2019 3:32.96
Vintage; 2019 3:33.26
Santa Rosa; 2019 3:33.64+
Justin-Siena; 2019 3:37.01
St Helena; 2019 3:37.45
Petaluma; 2019 3:37.63
Cardinal Newman; 2019 3:38.02
Sonoma Valley; 2019 3:39.06
El Molino; 2019 3:40.57
Fort Bragg; 2019 3:42.58
Napa; 2019 3:42.95
Windsor; 2019 3:44.74+
Analy; 2019 3:46.53
Technology; 2019 3:46.85
Middletown; 2019 3:48.11

Other Relays

4x200m Relay

North Coast Section Bests
Top 6 All-Time 1:30.4

Rancho Cotate; 2019 1:36.95
Santa Rosa; 2019 1:37.33
Casa Grande; 2019 1:38.17
Windsor; 2019 1:38.96
Napa; 2019 1:40.80

800m Sprint Medley

North Coast Section Bests
Top 17 All-Time 1:39.54

Santa Rosa; 2019 1:41.13
Sonoma Valley; 2019 1:43.29
Casa Grande; 2019 1:43.39

1600m Sprint Medley

Top 5 All-Time 3:35.98

Healdsburg; 2019 3:49.51
St Helena; 2019 3:56.75

4x800m Relay

North Coast Section Bests
Top 7 All-Time 8:03.72

(8:39.99)

Casa Grande; 2019 8:22.97 (William Hite, Andrew Gotshall, Owen Hite, Logan Moon)

Distance Medley Relay

North Coast Section Bests
Top 13 All-Time 10:33.98

Maria Carrillo; 2019 10:33.75
Casa Grande; 2019 10:34.82
Vintage; 2019 10:42.71
Healdsburg; 2019 10:58.47
Santa Rosa; 2019 11:12.75
St Helena; 2019 11:45.63
Montgomery; 2019 11:52.20

4x1600m Relay

Top 10 All-Time 18:57.74

Casa Grande; 2019 19:20.18
Santa Rosa; 2019 19:55.66

HIGH JUMP

North Coast Section Bests
Class Records 12 6-8, 11 6-6¾, 10 6-3¼, 9 6-0
Performances 6-10¼
Top 50 All-Time 6-4½

5-5 Alfons McCoy, 10, American Canyon; 2/8 All Comers

Luke Sendaydiego, 12, Sonoma Valley; 2019 6-04
Zavier Rodrigues, 12, Maria Carrillo; 2019 6-04
Gabriel Tucker, 11, Montgomery; 2019 6-02
Liam McDevitt, 12, Justin-Siena; 2019 6-02
Pontus Rydell, 11, Santa Rosa; 2019 6-02
Luca Salmon, 11, Maria Carrillo; 2019 6-00
Kyle Jezycki, 12, Napa; 2019 6-00
Tristan Hug, 10, Napa; 2019 6-00, 9

POLE VAULT

North Coast Section Bests
Class Records 12 14-7, 11 14-0, 10 13-0, 9 11-0
Performances 14-8
Top 50 All-Time 13-6

13-00i Calvin Kayl Alejandrino, 12, American Canyon; 1/18 Reno 2019 13-00
12-08i Casey Potrebic, 11, Justin-Siena; 1/18 Reno 2019 12-08
11-03 Aiden Knebel, 10, Maria Carrillo; 2/1 Dublin
10-04i Kester Cayl Alejandrino, 10, American Canyon; 1/18 Reno

Michael McDowel, 12, Vintage; 2019 12-06
Orion Dowdall, 11, Montgomery; 2019 12-02
Davis Pyorre, 11, Fort Bragg; 2019 12-01
Trenton Angold, 10,, American Canyon; 2019 11-02, 9
Liam Wallace-Harper, 10, Napa; 2019 11-01, 9
Michael Moeller, 12, Maria Carrillo; 2018 11-00

LONG JUMP

All Jumps

North Coast Section Bests
Class Records 12 23-0, 11 22-4½, 10 21-3, 9 20-0
Performances 24-1¼
All-Time Top 50 22-3

Andres Solorio, 12, Vintage; 2019 22-02.00 +3.0
Soul Berna, 11, El Molino; 2019 20-10.00
Kyle Jezycki, 12, Napa; 2018 20-06.25

Wind Legal

North Coast Section Bests
Top 33 All-Time 20-0

(19-7)

Andres Solorio, 12, Vintage; 2019 20-07.50 +0.5
Anthony Moeckel, 12, Petaluma; 2018 19-07 +0.0

TRIPLE JUMP

All Jumps

North Coast Section Bests
Class Records 12 45-10½, 11 44-11, 10 42-3, 9 39-0
Performances 45-6
Top 50 All-Time 44-1

Kyle Jezycki, 12, Napa; 2019 44-07.00
Remington Gack, 11, Santa Rosa; 2019 42-09.75, 10
Soul Berna, 11, El Molino; 2019 42-02.75
Luke Sendaydiego, 12, Sonoma Valley; 2019 42-00.00
Anthony Moeckel, 12, Petaluma; 2019 41-07.75
Truman Costello, 12, Healdsburg; 2018 40-10.00
Connor Barry, 12, Sonoma Valley; 2019 40-07.00

Tristan Hug, 10, Napa; 2019 40-03.00, 9
Liam Wallace-Harper, 10, Napa; 2019 39-01.00, 9

Wind Legal

North Coast Section Bests
Top 31 All-Time 40-11½

(39-0)

Kyle Jezycki, 12, Napa; 2019 44-07.00 -1.3
Remington Gack, 11, Santa Rosa; 2019 42-09.75 -1.3
Soul Berna, 11, El Molino; 2019 41-00.25 -0.4
Truman Costello, 12, Healdsburg; 2018 40-06 +1.2
Anthony Moeckel, 12, Petaluma; 2019 40-02.50 +0.0

SHOT PUT

North Coast Section Bests
Class Records 12 56-3¾, 11 51-5½, 10 47-11, 9 43-0
Performances 56-6¼
Top 50 All-Time 52-2¾

Kalathan Laiwa-McKay, 12, Ukiah; 2019 54-11.00, 11
Samuel Davison, 12, Cardinal Newman; 2019 47-03.50
Jeffery Brown, 12, American Canyon; 2019 44-07.00
Quentin Dervin, 12, Napa; 2019 43-07.00
Rasheed Rankin, 12, Rancho Cotate; 2019 41-07.00

DISCUS

North Coast Section Bests
Class Records 12 169-10, 11 159-11, 10 143-10, 9 132-4
Performances 170-9
Top 50 All-Time 158-10

Samuel Davison, 12, Cardinal Newman; 2019 163-04, 11, 10
Kalathan Laiwa-McKay, 12, Ukiah; 2019 145-06
Colman Hayes, 12, El Molino; 2019 136-04
Quentin Dervin, 12, Napa; 2019 134-10
Harold Malone Jr, 11, American Canyon; 2019 130-07

+ hand time converted to automatic
* yard race converted to metric
i indoor race


To submit updates to this list please contact your coach for submissions.
With 30 teams in the Redwood Empire and to verify that marks are accurate I will only be
taking marks from coaches.
You can contact Jim Crowhurst/Web Page Editor at jimcrowhurst@comcast.net